Jimnastik performansını etkileyen faktörler;

Jimnastik performansını etkileyen faktörler neler? nelere dikkat edilmeli ve nasıl bir çalışma yolu izlenmeli.Esneklik eklemin yada eklemlerin oluşturduğu hareket genişliği diyebiliriz. Jimnastik işte bu hareketlerin temelini oluşturmaktadır.Bu yazımızda sadece jimnastiği değil günlük yaşamdan tutun da tüm sporlara kadar esnetmenin önemine değineceğim.

Jimnastik performansını etkileyen faktörler
Jimnastik performansını etkileyen faktörler

SAĞLIK İÇİN DE JİMNASTİK ESNETMESİ YAPILMALI

Sadece spor yapanlar değil normal yaşamını sürdüren insanların da esnetme yapmasını öneriyoruz. Günlük hayatınızda oturarak çalışıyorsanız. Spor yapmadan esnetme yaparak bu açığınızı kapatabilirsiniz.Eklem ve kas ağrıları çeken insanalar sabah yada günün herhangi bir saatinde esnetme yaparak sağlığını koruyabilir.

Jimnastik performansını etkileyen faktörler 2
Jimnastik performansını etkileyen faktörler 2

ESNEKLİĞİN JİMNASTİK ANTRENMANINA FAYDALARI

Jimnastik kursu antrenmanı başında oldukça önem taşıyan esneklik çalışmaları mutlaka yapılmalı. Sadece sakatlık olmaması için değil performansı da artırmak için esneklik hareketlerine zaman ayrılması gerekir.Esneklik gelişimi bir çok antrenmanın içeriğinde ve programlarının önemli bir amacı olmalıdır.

Cimnastik Okulu
Cimnastik Okulu

ESNEKLİK HAREKETLERİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

• Eklemlerdeki tendon ve bağların yapısı,
• En önemli etken yaş,
• Kişinin cinsiyeti,
• kişinin kendi vücut ısısı,
– Isınma kalitesi esnekliği performansı % 30 arttırabilir,
• İnsanların günün her hangi bir saat dilimi,
– En yüksek hareket genişliği sabah 09-10 saatleri ve öğleden sonra 17-18 arasında
– Sabahın erken saatleri ise en düşük faktör olmaktadır,
• Kas kuvveti yeterli değilse,
• Oldukça fazla hareketsizlik bir diğer etkendir.

Jimnastik Kursu
Jimnastik Kursu

KASIN BOYUNU UZATMA PRENSİPLERİ

Yapılacak spor dalına bağlı olsa da jimnastiğin ana konularının başında gelen bir diğer konu da kas boyunun uzatılarak yapılacak yüklenmeye hazır duruma gelmesi gerekir.Bu için jimnastik kursu çalışmasında hangi hareket hangi kası çalıştırdığımızı bilmemiz gerekiyor.Kasa yapılan esnetme hareketini uygularken ağrı eşiğini hissettiğimizde 10- 15 sn bekleyerek ağrının geçtikten sonra esnetmeyi biraz daha arttırarak kasın boyunu uzatabiliriz.

Jimnastik Okulu
Jimnastik Okulu

JİMNASTİK ANTRENMAN PROGRAMINDA ESNEKLİK

Tüm antrenman programlarında esneklik çalışması ve gelişimin önemli bir kısmını oluşturmalıdır. Maximum esnekliğe ulaşmak antrenmanlar kadar kas ve eklemlerin gelişimi açısından oldukça yararlı olmaktadır.Esnetme hareketleri antrenmanın büyük kısmını olumlu etkileyeceğinden siz de önem vermelisiniz. Biz bu konuda size aqukamp kurumunun sayfasını ziyaret etmenizi önermekteyiz. Haydi esneklik çalışmalarına…

JİMNASTİK PERFORMANSINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER