Yüzme sporunda vücut geliştirme;

Yüzme sporunda vücut geliştirme adlı yazımızda sizleri aydınlatmaya çalışmak istiyorum.Vücut geliştirme tek başına yapılan bir çalışma değildir.Bu konuyu destekleyen ekstra etkenler bulunmaktadır. Yapılan spor,beslenme,ağırlık çalışması gibi konular vücut geliştirmeye yardımcı olmaktadır.

Yüzme sporunda vücut geliştirme
Yüzme sporunda vücut geliştirme

VÜCUT GELİŞTİRME NEDİR?

İngilizce kelimesi bady building anlamı olan Türkçe çevirisi vücut inşası olan anlamına gelmektedir.Vücut geliştirme kas ve iskeletimizi belli ağırlıklar kullanarak kuvvetini artırma ile vücut geliştirme yapılabilir. Her antrenman sonunda ağırlık seviyesi arttırılmalı.

VÜCUT GELİŞTİRMEK İÇİN YÜZME
VÜCUT GELİŞTİRMEK İÇİN YÜZME

YÜZME VÜCUT GELİŞTİRMENİN NERESİNDE

Yüzme kursu çalışmaları veya hafif amaçlı yüzme yapan kişiler vücut geliştirme konusunda başarılı olamazlar. İşin içine ağırlık çalışmaları ve antrenmanları girmesi gerekiyor. Bazı makale veya yazılarda gördüğüm kadarı ile yüzme kas yapıyor diye yazmışlar. Bu oldukça yanlış bir yönlendirme olmuş.Yüzmenin faydalarını daha önceki yazılarımda belirtmiştim.

YÜZME İLE VÜCUT GELİŞTİRME
YÜZME İLE VÜCUT GELİŞTİRME

YARIŞMACI YÜZÜCÜLER VÜCUT GELİŞTİRMEDE BAŞARILI OLUR

Yüzme sporuna yakından baktığımızda, Yüzücülerin vücut yapısı oldukça iyi olmaktadır. Bunun başlıca nedeni antrenmanın içerisinde ağırlık çalışmalarının bulunmasıdır.Yüzme antrenmanı yapan yüzücü çalışma sonrası kara antrenmanı yani ağırlık yaparak kuvvet kazanmasıdır. Böyle yapılan bir yüzücü vücut yapabilir.

Çocuk Yüzme Kursu
Çocuk Yüzme Kursu

YÜZMENİN VÜCUT VE YAŞAM KALİTESİNE FAYDASI

Sadece yüzerek vücut kalitesini artırabilir yada form tutabilir.Yüzme iskelet sistemine yük binmediği için vücut yapısını korur ancak geliştirme olmaz.Yaşam kalitesini artırmak yüzme ile mümkündür doğru yapılacak antrenman yüzme kursu sırasında destek vermektedir. Her durumda yaşam kalitesi vücut yapmaktan önce gelmelidir.

Çocuklar için Yüzme Kursları
Çocuklar için Yüzme Kursları

VÜCUT GELİŞTİRMEYİ DESTEKLEYEN FAKTÖRLER

Vücut geliştirme sadece ağırlık yaparak gelişmez. Bazı faktörler yani Beslenme, Ağırlık Çalışması,Spor Branşı vücudumuzun gelişmesine yardımcı olur. Bunların dışında önemli görünmeyen bir diğer faktör ise uykudur.Evet yanlış duymadınız iyi antrenman kadar uykunuzu zamanında ve yeterli almak pek fazla göz önünde bulundurulmaz fakat oldukça önemlidir.

Yüzme Kursu
Yüzme Kursu

ÖZETLE ANLATMAK GEREKİRSE

Evet özetlemek gerekirse sadece yüzme yada her hangi bir spor ile vücut geliştirmek yeterli olamayacaktır. Yıllarca bir çok sporu yapmış biri olarak sizlere önerim vücut geliştirmek istiyorsanız bir aletli salona giderek doğru ağırlıkla yapılan antrenman sonucunda bu istediğinize ulaşabilirsiniz. Benim önerim doğru antrenör ile çalışmanız. Haydi vücut geliştirmeye…

YÜZME SPORUNDA VÜCUT GELİŞTİRME