Çocukların Yaşamını Etkileyen 5 Önemli Etken;

Çocukların yaşamını etkileyen 5 önemli etken neler ve bunları etkileyen faktörleri bu yazımızda sizlere anlatmaya ve rehber olmaya çalışacağım. Aile ile çocukların gelişimi birlikte planlanarak takip edilmelidir.

Çocukların yaşamını etkileyen 5 önemli etken
Çocukların yaşamını etkileyen 5 önemli etken

1- ÇOCUKLARDA OKUL ETKENİ

Toplumların ve içinde bulunan çocukların gelişimini en fazla etkileyen ve yönlendiren okul kavramı bizler için önemli bir rehber olmaktadır.Eğitim çocukların kış aylarında ders olarak alması ve gelişimini önemli derecede etkileyen faktörlerin başında gelmektedir.Çocuklar için eğitim denilince okul akla gelir ve toplumun en değer verdiği eğitiminin başında gelir.

Çocukların yaşamını etkileyen 5 önemli
Çocukların yaşamını etkileyen 5 önemli

2- ÇOCUKLARDA SOSYAL ETKEN

Yaz kampı çocukları en fazla etkileyen bir diğer konu sosyal etkenlerdir.Toplumların değişim,iletişim ve ilişkilerini belirleyen kurallar olarak önümüze çıkar.Çocukluk çağından başlayan insanoğlu doğayı kontrol altına almak istemiş ve bilimi de kullanarak egemenlik kurmak istemiştir.Doğa ile yapılan en sosyal ortam yaz aylarında yapılan spor dolu  yaz kampı programlarında olmaktadır.

Çocuklarda sosyal etken
Çocuklarda sosyal etken

3-ÇOCUKLARDA PSİKOLOJİK ETKEN

Çocukların doğumdan ergenliğe kadar süren zaman dilimindeki gelişim ve davranışlarına çocuk psikolojisi diyebiliriz.Bu dönemdeki yaşamını; fiziksel,duygusal ve bilişsel gelişimini ele alan konuları içerir. Bu süredeki yaşam kalitesi ilerde ki hayatını olumlu yada olumsuz etkileyecektir.Yaşam çocukların psikolojisi ve gelişimlerini bir çok açıdan ele almaktadır.

Yaz Kampı
Yaz Kampı

4-ÇOCUKLARDA BOŞ ZAMAN DEĞERLENDİRME ETKENİ

Yapılan araştırmalarda aslında önemsiz gibi görünse de en önemli konu olan boş zamanların değerlendirilmesidir.Kış aylarında okul ve eğitim olduğu için sorun yok ancak yaz aylarında oldukça boş zaman olduğu için bu durumu tersine çevirmeliyiz. Peki neler yapılabilir. Yaz aylarında çocuklara uygulanan en önemli program yaz kampı olmaktadır. İçerisinde sosyal program ve spor programları gelişimi olumlu etkilemektedir.

Çocuklarda Spor Etkeni
Çocuklarda Spor Etkeni

5-ÇOCUKLARDA SPOR ETKENİ

Evet her defasında Okul,Sosyal,Psikoloji gibi etkenlerin dışında çocukların gelişimini olumlu etkileyen Spor etkeni vardır. Bu Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimini etkiler. Sağlıklı tutmanın dışında, kötü alışkanlıklardan uzak tuttuğu için çocuklar mutlaka bir sporu kendilerine hedeflemeli.Burada ailelere önemli rol düşer.Sizler çocuklarınızı spor konusun da yönlendirebilir yada bir profesyonel den yardım alabilirsiniz.

 

ÇOCUKLARIN YAŞAMINI ETKİLEYEN 5 ÖNEMLİ ETKEN