Yüzme Milli Takımına Giden Yol;

Yüzme milli takımına giden yol adlı yeni yazımızda meşekatli ve uzun bir yolun sizleri beklediğini açıklıkla söyleyebilirim.Bir arkadaşım bana şöyle bir anısını anlatmıştı. İlk zamanlar veli ve sporcu heycanı çok yüksek ve katılım oldukça fazlaydı. Ancak yıllar ilerlediğinde sadece bir elin parmakları kadar kaldık dedi.

Yüzme milli takımına giden yol
Yüzme milli takımına giden yol

YÜZMEYE İLK ADIM

Yüzme kursu çalışması çocuklarınız göndermeye karar verdiğinizde mutlaka iyi bir araştırma yaparak işe başlayın. Mümkünse referans alarak daha önce bir çok yüzücü yetiştirmiş antrenör olamasına dikkat etmelisiniz.Bu oldukça uzun soluklu bir yol olduğu için aile ve antrenör daima beraber yürüyeceği unutulmamalıdır.Çocuklarınız iyi yada milli yüzücü olacak diye kesinlikle akademik kariyer dediğimiz okul programlarını aksatmayın.

Yüzme milli takımına giden yol 2
Yüzme milli takımına giden yol 2

İYİ VE DOĞRU KULÜP SEÇİMİ

Evet Antrenör kadar iyi ve köklü bir kulüp seçmelisiniz. Ancak mutlaka büyük kulüp olması yetmez seçmeniz gereken butik ancak güvendiğiniz bir kulüpte olabilir. Bunu tavsiye ederim neden mi? Çünkü bir çok Milli yüzücü küçük kulüpten çıktığı unutulmamalı. Bu butik diyebileceğimiz kulüplerde sporcu sayısı az olduğu için çocuklarınızla daha yakından ilgileneceklerdir.

Çocuk Yüzme Kursu
Çocuk Yüzme Kursu

MİLLİ TAKIMA KADAR YÜKSELMEK SABIR İSTER

Özellikle bu spora yani yüzme kursu çalışmasına başladığınızda oldukça çok sabırlı olmanız gerekir. Hatta bu yıllar alacaktır. Yüzmeye başlanma yaşı 03 olarak belirlenmekte ve ilk yarışlara 07 yaşta başlayarak bu 13 + yaşlardan sonra sizlere milli takım kapıları açılmaktadır.Buna ve bu sürece hazır olmak gerekir. Her 100 sporcudan sadece 2 yada 5 yüzücü çıkacaktır.Kesinlikle bu araştırma sonucu böyle olmaktadır.

Çocuklar için Yüzme Kursu
Çocuklar için Yüzme Kursu

VELİLERE DÜŞEN GÖREV

Velilerimize bu yola çıkarken çok önemli görevleri vardır. Bu görevlerin başlıcaları Antrenmana getirmek, Beslenmesini takip etmek,Uyku düzenine dikkat etmek,Okul ve Antrenmanını planlamak ve yüzme ile sosyal hayatını dengede tutmak başlıca görevler olarak karşımıza çıkmaktadır.Veliler bu planlamayı yaparken kendi iş ve sosyal hayatını yüzmeye göre planlamalıdır.

Çocuklar için Yüzme Kursu
Çocuklar için Yüzme Kursu

BAŞARI İÇİN ACELECİ OLMAYIN

Bu yola çıktığımızda çocuklarımız neden madalya almadı, neden daha başarılı değil şunun çocuğu çok iyi, bunun çocuğu süper gibi düşüncelere kapılmayın ve sabırlı olun. Bu spor sabır isteyen bir spor olmakla beraber olgunlaşması gereken bir meyve  gibi düşünebilirsiniz.Çocukların 18 yaşına gelene kadar değişen fiziksel, zihinsel değişiklikler ve antrenmanlar başarıyı sürekli etkileyecektir.

 

YÜZME MİLLİ TAKIMINA GİDEN YOL