Jimnastik kursu

Aqua Jimnastik Logo

Jimnastik Kursu 

Kulüp Tescil No: jimnastik kursu Gençlik Spor Genel Müdürlüğüne bağlı 34/02044 Tescil numaralı Resmi kuruluştur.

Çalışma Yeri  Aquakamp Jimnastik Kursu adresi; Zeynep Kamil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi/ ÜSKÜDAR – İSTANBUL
Çalışma Günleri  Cumartesi  – Pazar

Çalışma Saatleri
09:00 – 10:00   /  04 – 05 Yaş   –   GRUBU

10:00 – 11:00   /  04 – 05 Yaş   –    GRUBU

11:00 – 12:00   /  06 – 0 8 Yaş  –    GRUBU

12:00 – 13:00   /  09 – 12 Yaş    –    GRUBU

14:00 – 15:00   /  04 – 06  Yaş   –   GRUBU

15:00 –  16:00   08 – 12 Yaş      –  GRUBU

Yaş grubu  04 – 12 Yaş
ücret  Aylık 250 TL

NOT:  Jimnastik Kursu Gurupları 8 – 10 Kişilik ve Dersler 1 saat sürmektedir.

 

                                                                         JİMNASTİK VİDEOSU İZLE

 Jimnastik Kursu

AQUA JİMNASTİK KURSU

1994 Yılında, Kurulduğu günden günümüze kadar Jimnastik sporuna birçok  Milli  sporcular yetiştirmiştir. Türkiye de yapılan Artistik Jimnastik, Trambolin Jimnastik , Sportif Aerobik ve Ritmik Cimnastik branşlarında faaliyet gösterip yarışmalara katılıyor. Aquakamp  yıllardır Spora ve Sporcuya verdiği önemle hizmetinizdedir. Yetişkin Jimnastik, Pilates ve Çocuklara özel yada grup dersleriyle, stüdyo derslerimizle aradığınız her şeyi Aqua Spor Kulübünde bulabilirsiniz.

 

JİMNASTİK KURSU NEREDE?

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından denetlenen Jimnastik Salonu ve Aquakamp Jimnastik Kursu  çocuk guruplarına yönelik eğitim vermektedir. Aquakamp Jimnastik Kursu Üsküdar –  Zeynep Kamil de Burhan Felek Spor tesisleri karşısında bulunan Sağlık Meslek Anadolu Lisesi kapalı spor salonunda hizmet vermektedir.

Üsküdar Burhan Felek Spor Kompleksi içinde bulunan Jimnastik Kubbe Salonu ve Bir adet Ritmik Jimnastik Kursunun Yapıldığı Salonda çalışmalarını yapmaktadır. Her iki Jimnastik Salonunun da İşletmesi Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne aittir.

 

Jimnastik Okulu Adres Bilgileri:

Arakiyeci Cafer Mah, Nuhkuyusu Cad. No:41, 34672 Zeynepkamil –  Üsküdar / İstanbul


Eğitmenler

Akuakamp jimnastik kursunda,Eğitmenlerimiz spor akademisi mevzunu yada kendi konusunda ihtisas yapmış jimnastik milli takımında bizleri uzun yıllar temsil etmiş ve milli takım hocalarından oluşmaktadır.

Antrenörlerimiz Pedagojik Formasyon konusunda (Çocuk Psikolojisi ) Eğitimi almışlardır.


Cimnastik Grupları

Çocuklarımız yaş gurubu ve seviyelerine göre  maksimum 8 – 10 kişilik gruplara ayrılarak, Antrenörler eşliğinde çalışmalarını yaparlar. Cimnastik kursu çalışmaları her ders 1 saat olarak düzenlenir.

Aquakamp Jimnastik çalışmalarımız aylık katılım şeklindedir. Eğitim sonunda sporcular temel hareketler olan ; Öne Taklalar, Geriye Taklalar, Amutlar, Çember, Kipeler gibi temel hareketleri öğrenmiş olurlar. Jimnastik Kursunda önce temel hareketler öğretilir.ileri seviye jimnastik için branşlaşma eğitimi alan sporcular, yarışmalara Aqua Spor kulübü adına lisans alarak katılabilir.

 

Temel Cimnastik Hareketleri Nasıl Yapılır?

Öne Takla:
Başlangıç pozisyonu için ayaklar birbirine bitişik hal alınarak minderin önünde durulur. Avuç içleri mindere temas edecek şekilde dizler bükülerek eğilinir.

Burada önemli olan nokta; çenemizi göğsümüze doğru yavaşça getirmek ve daha sonra başımız yerine ensemizi mindere koymak gerekir.
Bu şekilde takla tamamlayarak yine ayaklarımız bitişik şekilde ayağa kalkmalıyız.

Ters Takla:
Ters taklada önemli olan nokta; hareketin ivme kazanarak yapılmasıdır.
Minderin ucuna sırtımızı dönerek oturup, ayaklarımızı uzatmamız gerekir.

Sonrasında üst vücudumuzu ayaklarımıza doğru çekip, geriye doğru kendimizi bırakmalıyız.Kol kaslarımızın da güçlü olması önemlidir.

Amuda Kalkma:
Amuda başlarken minder başında önce ayaklarımızı birleştirip, sonra bir bacağımızı öne doğru uzatıyoruz ve kollarımızı yukarıya kaldırıyoruz.

Dikkat edilmesi gereken nokta; amuda giderken vücudu kollarla ileriye taşımak gerekir.Hiçbir zaman kollar ayakların yakınına gelmemelidir.

Çember ( parende ):
Hareket,Çember ( parende ) hareketi için başlangıç pozisyonu amuda kalkma pozisyonu ile aynıdır.
Burada yapmanız gereken kolları ileriye doğru iterek, esnek bir şekilde kendinizi çevirmek olmalıdır.
Omuzlarımıza da iş düşüyor; omuzları olabildiğince dik tutmamız gerekiyor.

Köprü hareketi:
iyi ısınma yapılır,Vücudumuz epey esnek ise bu hareketi çok rahat yapabilirsiniz. Kol kaslarımıza bu harekette ihtiyacımız var. Dirsekleri bükmeden kafamız yere yakın olur; boynumuzu kırabiliriz. Tüm bu hareketleri yapmadan önce ufak ısınma hareketleri yaparsanız sizin faydanıza olur arkadaşlar.


Jimnastik Sporunun Faydaları

Jimnastik Kursuna minimum 3 yaşında (Jimnastik sporu için) başlayabilir. Yalnız bu başlangıç yaşı, çocuğun komut almasına, ailenin yetiştirme tarzına, karakter özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Aquakamp Jimnastik Okulu, hem kız hem de erkek çocuklara hitap eden fiziki ve ruhsal gelişimi sağlayan özellikle başlama yaşı 3 yaş olduğu için tüm sporların öncesinde yer alabilen, tüm çocuklara yönelik olimpik bir branştır. Jimnastik Okulu Çocuklar üzerinde fiziki gelişimi sağlarken aynı zamanda da estetik bir görüntüye sahip olmalarını, boylarına göre kilo ve vücut kas kitlelerini dengelemelerini sağlamaktadır. Jimnastik branşı tüm spor branşlarının temelini oluşturur. Jimnastik Okulu bu temel eğitimi almış olan çocuklar ileride branş değişikliği yaptıklarında dahi, herhangi bir bireysel veya takım sporuna bir adım önde başlayacaklardır.

Kısacası, Denge, Kuvvet, Çabukluk, Esneklik, El- Göz / Sinir- Kas koordinasyonu ile birlikte çocuğa, kontrol ve bedenini bilinçli bir şekilde kullanabilme yeteneği kazandırmaktadır.

 

Artistik Jimnastik

Bu branşta her ülke kendi yarışma kurallarını belirlemektedir. Genel jimnastik, müzik eşliğinde serbest spor giysileri ve taşınabilir her türlü aracın kullanılabileceği, içerisinde dans, çeşitli jimnastik hareketleri olan, hatta belli bir temayı işleyen ve estetik görünümü ağır basan bir grup jimnastiğidir. Gruplar yalnız bay, yalnız bayan olabileceği gibi, karma da olabilir. Her alette serbest ve zorunlu hareketler vardır. Zorunlu hareketler önceden belirlenmiş hareketlerdir. Serbest hareketler, jimnastikçilerin kendilerinin düzenledikleri hareketlerdir ve yarışmacıların en başarılı yönlerini gösterebilmek amacını taşırlar.Sanatsal ya da sanat Jimnastiği anlamına gelir.Erkekler 6 alette yarışır. Aquakamp  temel jimnastik Kursu yaptırarak çocukları ileri seviyeye hazırlar.

Artistik Jimnastik Kursu

Artistik Jimnastik Kursu

 

ERKEKLER : Erkekler 6 alette yarışırlar.

 

Yer hareketleri

Halı ya da özel plastik bir madde ile kaplanmış 12 x12 m’lik bir alanda yapılır. Hareket serisi en az 50, enç çok 70 sn’dir. Hareketler bütün zemine yayılmak zorundadır ve uyum içinde olmalıdır.

Atlama Beygiri

Sehpa 1,36 m yükseklikte, 1,60 m uzunlukta bir alettir. Atlayışta yükseliş sağlamak amacıyla sıçrama tahtası kullanılır. Koşu pistinin boyu 20 m’yi geçmez. Erkekler Uzun beygirden, Bayanlar Yan beygir den atlar.

Kulplu Beygir

Atlama beygirine benzer. Ancak bunun üzerinde iki kulp vardır. Kulplar 41-44 cm mesafededir. Kulplar üstünün yerden yüksekliği 1.22 m’dir.

Halka

Yukarıdan sarkan tellere asılı yerden 2.55 m yükseklikte ve 13 cm çapında serbestçe sallanan iki halkadan oluşur. Aquakamp Jimnastik  Kursu en fazla kuvvet gerektiren branştır.

Barfiks

Çelikten yapılmış, yerden 2.55 m yükseklikte direkler üzerinde yerleştirilmiş, 2.40 m uzunluğunda bir bardan oluşur.ama zor bir oyundur.

KADINLAR: Bayanlar 4 alette yarışırlar.

 

Atlama beygiri
Yerden yüksekliği 1.10 m’dir. Erkeklerin aksine yan olarak kullanılır. Yarışma 1 A Zorunlu Seridir ve bir atlayış yapılır. Yarışma 1 B Serbest seridir ve iki atlayış yapılır.

Asimetrik Paralel
Parelel bar 2.40 m uzunlukta birbirine paralel barlardan oluşur.Bunlardan alt bar 155-160 cm,üst bar 225-235 cm,bar açıklıgı ise 90-140cm arasındadır.Paralel serisi,en az 10 deger bölümü,en az üç bar değişikliği,en az bir yön değişikliği içerir.

Denge
Yerden yüksekliği 1.10 m, uzunluğu 5 m genişliği 10 cm’dir. Seri süresi 1.10’dan az, 1.30 sn’den fazla olamaz.

Yer Hareketleri
Halı 12 x12 m’lik yer minderinde yapılır. Seri süresi 1.10’dan az 1.25 den fazla olamaz.

 

Ritmik Jimnastik

Ritmik Cimnastik sanatın çeşitli tekniklerle buluştuğu estetik ve zerafetin ön planda olduğu bir spor dalıdır. Görsel beğeniye hitap eden Ritmik Jimnastik tarihsel gelişim sürecine baktığımızda, Sanatın birçok dalının etkisi altında kaldığı görülmektedir. Başlıca yararlandığı alan dans sanatı olmuştur. Özellikle klasik ve modern bale, milli danslar, folklor, ritmik Cimnastik etkisi altında kaldığı başlıca branşlardır.

Ritmik Cimnastik kullanılan aletler olimpik sıraya uygun olarak: ip, çember, top, labut,kurdeledir. Ritmik Cimnastik yarışmalar, dünya genelinde ferdi ve grup şampiyonları olmak üzere iki şekilde düzenlenmektedir. Ritmik  en önemli kısım vücut hareketleri ve alet kullanımıdır.

Ritmik Jimnastik Kursu

Ritmik Jimnastik Kursu

ip

Dinamiklik isteyen bir alet olup;atlamalar, sekizler, çevirmeler, rotasyon hareketleri, küçük ve büyük atış çeşitleri yapılır.

 

ÇEMBER

Daha fazla esneklik ve teknik beceri gerektiren bir jimnastik aleti olup çevirmeler, vücutta ve yerde çeşit yuvarlamalar, rotasyonlu hareketler ve atışlar yapılır. Çocukların Jimnastik Kursunda, en kolay öğreneceği hareketlerin  Jimnastik Kursu  başında gelmekte ve  Jimnastik Kursu büyük zevkle yaptıkları, Jimnastik Kursu hemen hemen  Jimnastik Kursu her küçük alanda yapmaya Jimnastik Kursu  çalıştıkları bir yan perende dir.

TOP

Vücudun üzerinde yuvarlanması, sektir, yumuşak ve dişiliği ön plana çıkaran hareketlerin birleşmesi ile zerafet ortaya çıkar.

 

LABUT

İki parça halinde bir jimnastik aleti olup devamlı hareket halindedirler. Küçük, orta, büyük daireler, değirmenler, vuruşlar, çeşitli asimetrik hareketler, tek ve çift labut atış teknikleri vardır.

 

KURDELE

Akıcı teknik hareketler ve vücut elementleri birbiriyle mükemmel bir uyum içinde olup kullanımı için daha fazla güç ve koordinasyon gerekir. Bu alete ait teknikler arasında: spiraller, zikzaklar, daireler, yüksek atışlar, bumeranglar sayılabilir.

En iyi jimnastik kursu seçmek için yapılması gerekenler nelerdir. Çocukların hem bedensel, hem zihinsel ve hem de sosyal açıdan doğru bir şekilde gelişim göstermesinde jimnastiğin rolü yüksektir. Çocukların İskelet, Kemik ve Kas gelişimi başta olmak üzere bir çok konuda gelişim için Jimnastik Kursu na gitmek gerekir.

Jimnastik Okulu Adres Bilgileri:

Aquakamp Adresi; Arakiyeci Cafer Mah, Nuhkuyusu Cad. No:41, 34672 Zeynepkamil –  Üsküdar / İstanbul

Kas- sinir Koordinasyonu ve ruhsal verimini artırmaya yarayan hareketlerin icrası ile yapılan sporların temelini oluşturur. Jimnastik…Jimnastik Kursu Jimnastik Aletleri minder Jimnastik Kursu ve yarışmalar Jimnastik Aletleri, Spor Jimnastik Kursu Malzemeleri, Spor Malzemeleri Jimnastik Kursu Fiyatları, Toptan Spor çocukların Jimnastik Kursu Jimnastik Kursu Malzemeleri,Spor Malzemeleri çocuklar için Jimnastik Kursu fiziksel gelişim sıçrama Jimnastik Kursu koşma ve sallanma Jimnastik Kursu milli takım tranbolin parelel Jimnastik Kursu ve halka,Sporcular ve Çocukların Jimnastik Kursunda, en kolay Jimnastik Kursu öğreneceği hareketlerin Jimnastik Kursu başında gelmekte Jimnastik Kursu ve büyük zevkle yaptıkları, hemen hemen Jimnastik Dersi her küçük alanda Jimnastik Kursu yapmaya çalıştıkları Jimnastik Kursu bir yan  Jimnastik Kursu Önce kısa bir koşu Jimnastik Kursu yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir