Çocukluktan Gençliğe Giden Yol;

Çocukluktan gençliğe giden yol nasıl olmalıdır. Bu uzun yolda çocuklarımız donanımlı bir şekilde yoluna devam etmelidir.Oldukça zor ve geçiş dönemi uzun olan bu yolda verilen eğitim ve sosyal destek belirleyici olacaktır.Kişi bu eğitimi ne kadar almışsa o kadar liderlik vasfı gelişmiş olacaktır.

Çocukluktan gençliğe giden yol
Çocukluktan gençliğe giden yol

OKUL ÖNCESİNDE EĞİTİM BAŞLAMALI

Okul öncesinde eğitim çocukların Zihinsel Gelişim, Motor Gelişimi,Fiziksel Gelişimi,Sosyal Gelişimi,Duygusal Gelişimi çocukların alması gereken başlıca faktörler olmalı.Kişilik oturması başlangıcı okul öncesinde başlar.Çocukluk dönemine adım atılması bu dönemde gerçekleşir.Doğumdan itibaren eğitimin başladığı yaş okul öncesi olmaktadır.

Çocukluktan gençliğe giden yol 2
Çocukluktan gençliğe giden yol 2

İLK OKULA BAŞLAMA EVRESİ

Çocukların ilk okula başlarken,yuvadan çıkıp dış dünya ile tanışma başlamaktadır. Toplum bilinci ve sosyalleşme bu dönemde daha fazla kendini hissettirmektedir.Çocukların davranışlarının gelişmesi en çok bu evrede gerçekleşir.Ailenin dışındaki ilk sosyal çevre ilk okul da başlar.Fiziksel gelişim ve çevre faktörlerinden etkilenme en çok bu zamanda oluşur.Çocukların kendilerini tanıması ve çevreye uyumda okulun etkisi çok önem taşır.

Yaz Okulu
Yaz Okulu

ERGENLİK DÖNEMİ ÇOCUKLARI NASIL ETKİLER

En zor dönemlerin başında ergenlik gelmektedir.Kızlarda ergenlik 11 yaşında başlar ve erkeklerden önce olur. Erkekler de ise ergenlik 14 yaşlarda başlayarak devam eder.Bu evrede cinsellik ve fiziksel gelişim oldukça hızlı olur.Bu dönemde özgür olma,Yetişkinleri model alma,taklit gibi yetenekler ön plana çıkmaktadır. Çevresinde bir çok olumlu yada olumsuz davranışları almaya başlar. İşte bu dönem oldukça tehlikelidir.

ERGENLİK DÖNEMİ
ERGENLİK DÖNEMİ

BU DÖNEMLERDEN BAŞARI İLE ÇIKMANIN YOLLARI

Bu dönemlerden başarılı bir şekilde çıkmanı yollarından biri okul dışında geçen zamanın olumlu değerlendirilmesi gerçeğidir. Okul dışı zaman olarak ta karşımıza çıkmaktadır. Gençleri çeşitli sporlara yönlendirme yaparak kötü alışkanlıklardan uzak tutabilirsiniz.Bir diğer önerebileceğim yaz kampı olacaktır. Yaz aylarında okul olmadığı için bu tür gençlik kampları çocukların eğitimini büyük ölçüde desteklemektedir.

Yaz Okulu
Yaz Okulu

TATİL DÖNEMİ GENÇLER İÇİN OLDUKÇA DEĞERLİ

Tatil döneminde okul olmadığı için eğitim durmakta ve gençlerimizin gelişimi de durmaktadır. Ancak yaz aylarında çocuklarımızın eğitimi destekleyen yaz kampları son yıllarda oldukça revaçta olmaktadır. Bu organizasyonlara çocuklarımız ve gençlerimizin ilgisi yoğun oldu. Kampların en büyük özelliği yaşıtları ile yapılan bir çok etkinlik ve spor aktivitelerin olması, onların sosyalleşmesi yeni arkadaşlıklar edinmesi açısından ailelerde tercih etmektedir. Haydi Çocuklar Yaz Gençlik Kamplarına….

ÇOCUKLUKTAN GENÇLİĞE GİDEN YOL
Etiketlendi: