ÇOCUKLAR İÇİN JİMNASTİK EĞİTİMİ NASIL OLAMALI?

Çocuklar İçin Jimnastik Eğitimi Nasıl Olmalı;

Çocuklar için jimnastik eğitimi nasıl olmalı ve bu sıralama için sizlere önereceğim en önemli hareketlerin sıralamasını anlatmaya çalışacağım.

JİMNASTİK EĞİTİMİ NASIL OLAMALI

Jimnastik eğitimi nasıl olmalı sorusuna verilecek en güzel cevap sırası ile hareket kabiliyeti öncelikle Temel duruşlar, dizilişler, alan kullanımı, ritmli sekmeler, sıçramalar, dönüşler,geçiş ve bağlantılar, aletli ve aletsiz hareketler, piramitler, kural bilgileri.
Gösteri ile yarışmacı hareketler ve yürüyüşleri,düzen, rİtm, atlama ipi, jimnastik sopası, lobut yer minderi alıştırmaları, kural bilgileri ve öğretim
becerileri.

ÇOCUKLAR İÇİN JİMNASTİK EĞİTİMİ NASIL OLMALI?
ÇOCUKLAR İÇİN JİMNASTİK EĞİTİMİ NASIL OLMALI?

ANTRENÖRLER ÖRNEK OLAMALI

Jimnastik kursu hareketlerinde antrenörler örnek olmalı, Ayrıca öğrenilen hareketlerin belirli aralıklarla tekrarlanması durumunda tam olarak öğrenme gerçekleşir. Öğrenme gerçekleşecek bazı belirleyici olmalı ve çağdaş insanın yaşantısında ortaya koyacağı tavır, davranış ve tutumlar ortaya koyarak gerçekleşmeli.Böylece bireyler gelecekte tüm
yaşamlarını kontrol altında tutabilecek davranış gösterebilir.

Jimnastik Ritmik Hareketleri
Jimnastik Ritmik Hareketleri

ISINMA İLE BAŞLANMALI

– Isınma önemli bir bölüm içermeli bunun en büyük faydası sakatlanma ve performansı artırması öncelik taşır.

– İlk önce yürüyüş ve koşular yoluyla derse başlanmalı ve yapılacak hareketlere uyum sağlamalı.
– Antrenör İyi kavratılmış terimler ve komutlar yoluyla tüm
grup aynı anda disiplinli bir şekilde yönlendirme ile kontrollü bir başlangıç yapmalıdır.
– Düzen alma ve çeşitli şekillerde yapılan dizilme ve sıralamalar dersin işlenişine akıcılık kazandırır.
– Yürüyüşlerin ardından yapılacak küçük koşular sporculara kolaylık sağlamaktadır. ÇOCUKLAR İÇİN JİMNASTİK EĞİTİMİ NASIL OLMALI?

Çocuklar için Jimnastik Kursu
Çocuklar için Jimnastik Kursu

JİMNASTİK DİZİLİŞİ NASIL YAPILMALI
Jimnastik dizilişler dersin akışını kolaylaştırır ve antrenman yada her derste aynı dizilme şekillerine bağlı kalmadan dersi akıcı sağlamalı ve öğrencileri monotonluktan kurtarmak olmalı.
Bu sayede çocuklar ve sporcular öğrenme daha verimli duruma getirmek açısından oldukça önemlidir.Ayrıca tercih edilen herhangi bir hareket öncesi diziliş şeklini antrenör iletişim kurarak daha kolay sağlar.
sporcu ve antrenör arasındaki güçlü bir iletişimin kurulması sonradan sağlanacak yaptırımlarda kolaylık sağlar. Bu dizilişlerin hepsinde en çok dikkat edilecek birlikte hareket etme açısından ortak nokta kolların yana açılarak veya öne uzatılarak eşit aralıkların oluşturmak açısından gereklidir.

 

ÇOCUKLAR İÇİN JİMNASTİK EĞİTİMİ NASIL OLMALI?
Etiketlendi: