Artık yüzme yarışları da ücretli;

Artık yüzme yarışları da ücretli oldu. Türk yüzmesi geliştirmek ve yüzme sporuna ivme kazandırmak için Yüzme Federasyonun gelir elde ederek milli yüzücülere ekonomik katkı sağlamak adına böyle bir karar aldığını düşünüyorum. Peki kulüpler için ne yapılıyor. Ben size şöyle söylemeliyim alınan son karara göre havuzlara kursiyer alamaz duruma geldik bunu gençlik ve spor il müdürlükleri yapıyor.

Artık Yüzme Yarışlarıda Ücretli
Artık Yüzme Yarışları da Ücretli

YÜZME YARIŞLARI GENELGESİ

Son alınan karara göre ARTIK YÜZME YARIŞLARI’DA ÜCRETLİ 06.07.2020 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye Yüzme Federasyonu Sporcu Lisans, Vize ve Transfer talimatının Vize Başlıklı 8. Maddesinin 4. fıkrası uyarınca Federasyonumuz, bünyesindeki sporcunun vize işleminden 1-4 derecedeki devlet memuru gündeliğinin yarısı kadar ücret alacaktır.Bu genelgede her sporcu her yıl bu ödemeleri yapmak zorunda peki kulüplere ne gibi destek sağlanıyor.İşte Türk sporunun geldiği nokta daha çok alınacak yol var.

Artık Yüzme Yarışlarıda Ücretli
Artık Yüzme Yarışlarıda Ücretli

YÜZME FEDERASYONU HABERİNE GÖRE

Türkiye Yüzme Federasyonu Sporcu Lisans, Vize ve Transfer talimatında belirlenen Vize ücreti 21,70 TL olmakla birlikte, vize ücretinin alınması hususunda herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Yeni sezonda vize yaptıran her sporcudan vize ücreti alınacaktır. Yüzme federasyonu hiç bir konuda kulüplere yardımcı olmuyor ve destek olması gerekirken artık sporcu yetiştiremez duruma geldik.

Yüzme Yarışları
Yüzme Yarışları

BU GENELGEYE SPORCU YETİŞTİRME ÜCRETİ NEDEN EKLENMİYOR

Amatör kulüpler için bu genelgeye bence bir de sporcu yetiştirme ücreti eklenmeli özellikle küçük kulüplerin ayakta durması için diğer sporlarda olduğu gibi yetiştiricilik ücretinin eklenmesi gerekir. Yüzme yarışlarına gelmeden oldukça önem taşıyan konulardan biri de kursiyerlere havuzları kapatmaları. Sizce bunu neden anlatıyorum, yüzmenin lokomotifi olan büyük kulüpler ve milli yüzücüleri sadece büyük kulüpler yetiştiriyor.Artık yüzme yarışları da

Çocuklar için Yüzme Kursları
Çocuklar için Yüzme Kursları

 

YAPILAN ARAŞTIRMADA NELER SÖYLÜYOR

Yüzde doksan oranında küçük kulüp diye adlandırılan yani butik kulüpler yüzücü yetiştirmede ilk sıraları alıyor. Bunun için PROFESÖR olmaya gerek yok en başarılı yüzücüleri hemen kendi kulüplerine transfer ediyor. Yüzme kursu çalışmalarından başlayan bu maraton büyük kulüplerde sona eriyor. Küçük kulüplerin ayakta durması için yetiştiricilik parası alması şart olmuştur.İyi yüzmeler…

ARTIK YÜZME YARIŞLARI’DA ÜCRETLİ