Kadıköy Jimnastik Kursu, tüm detaylı bilgiler için aşağıdaki bölümü inceleyebilirsiniz.

Kadıköy jimnastik kursu ; 1994 Yılında kurulduğu günden günümüze kadar Jimnastik sporuna birçok  Milli  sporcular yetiştirmiştir. Türkiye de yapılan Ritmik Jimnastik, Temel Jimnastik, Artistik Jimnastik, Trambolin Jimnastik , Sportif Aerobik   branşlarında faaliyet gösterip yarışmalara katılıyor.

 

Kadiköy Jimnastik Kursu

Çalışma Yeri Burhan Felek Ritmik Jimnastik Antrenman Salonunda Yapılmaktadır.
ZEYNEP KAMİL – ÜSKÜDAR / İSTANBUL 
Çalışma Günleri  Cumartesi  – Pazar

Çalışma Saatleri
10:00 – 11:00 KAYITLAR DEVAM EDİYOR..

11:00 – 12:00 KAYITLAR DEVAM EDİYOR..

12:00 – 13:00 KONTENJAN YOK !!!

13:00 – 14:00 KONTENJAN YOK !!!

Yaş grubu  04 – 12 Yaş
Ücret   8 Ders : 2000 TL’ DEN BAŞLAYAN FİYATLARLA
(4 Hafta haftada iki günden  8 Ders katılımı) 

 


Aqua – Jimnastik Tanıtım Videosu

Jimnastik Kursu Nerede?

Gençlik Spor Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından denetlenen ve bu kuruma bağlı jimnastik kulübü olarak hizmet vermektedir. Su Akua Spor Kulübü  çocuklara yönelik jimnastik eğitimi ve lisanslı sporculara hizmet vermektedir.

Eğitim ve Antrenmanlarımız Üsküdar –  Zeynep Kamil’de bulunan Burhan Felek Spor Kompleksi bünyesinde bulunan “Burhan Felek Ritmik Jimnastik Antrenman Salonunda” Yapılmaktadır.

Üsküdar Burhan Felek Spor Kompleksi içinde 2 adet Jimnastik salonu bulunmaktadır. Jimnastik kubbe salonu ve  Ritmik Jimnastik kursunun yapıldığı Milli takım antrenman salonunda çalışmalar yapılmaktadır. Her iki jimnastik salonunun da işletmesi Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne aittir ve Kulüpler burada çalışmaktadırlar.

  • Pandemi dönemi boyunca çalışmalarına SPOR BAKANLIĞI genelgesinde yer alan hes kodu, Hijyen ve mesafe kurallarına dikkat ederek antrenmanlarına devam etmiştir.

Eğitmenler

Kadıköy jimnastik Kursu,  Eğitmenlerimiz spor akademisi mevzunu yada kendi konusunda ihtisas yapmış jimnastik milli takımında bizleri uzun yıllar temsil etmiş ve milli takım hocalarından ve Yabancı uyruklu Antrenörlerden oluşmaktadır.  Antrenörlerimiz Pedagojik Formasyon konusunda (Çocuk Psikolojisi ) Eğitim almışlardır.


Cimnastik Grupları

Kadıköy jimnastik Kursu, Çocuklarımız yaş gurubu ve seviyelerine göre  maksimum 8 – 10 kişilik gruplara ayrılarak, Antrenörler eşliğinde çalışmalarını yaparlar. Cimnastik kursu çalışmaları her ders 1 saat olarak düzenlenir. Çalışmalarımız aylık katılım şeklindedir. Eğitim sonunda sporcular temel hareketler olan ; Öne Taklalar, Geriye Taklalar, Amutlar, Çember, Kipeler gibi temel hareketleri öğrenmiş olurlar. Jimnastik kursunda önce temel hareketler öğretilir. ileri seviye jimnastik için branşlaşma eğitimi alan sporcular, yarışmalara Aqua spor kulübü adına lisans alarak katılabilir.

WordPress Image Gallery Plugin

 

Temel Cimnastik Hareketleri Nasıl Yapılır?

Öne Takla:

Kadıköy jimnastik Kursu, Başlangıç pozisyonu için ayaklar birbirine bitişik hal alınarak minderin önünde durulur. Avuç içleri mindere temas edecek şekilde dizler bükülerek eğilinir.

Burada önemli olan nokta; çenemizi göğsümüze doğru yavaşça getirmek ve daha sonra başımız yerine ensemizi mindere koymak gerekir.
Bu şekilde takla tamamlayarak yine ayaklarımız bitişik şekilde ayağa kalkmalıyız.

Ters Takla:

Ters taklada önemli olan nokta; hareketin ivme kazanarak yapılmasıdır.
Minderin ucuna sırtımızı dönerek oturup, ayaklarımızı uzatmamız gerekir.
Sonrasında üst vücudumuzu ayaklarımıza doğru çekip, geriye doğru kendimizi bırakmalıyız.Kol kaslarımızın da güçlü olması önemlidir.

Amuda Kalkma:

Amuda başlarken minder başında önce ayaklarımızı birleştirip, sonra bir bacağımızı öne doğru uzatıyoruz ve kollarımızı yukarıya kaldırıyoruz.
Dikkat edilmesi gereken nokta; amuda giderken vücudu kollarla ileriye taşımak gerekir.Hiçbir zaman kollar ayakların yakınına gelmemelidir.

Çember ( parende ):

Hareket,Çember ( parende ) hareketi için başlangıç pozisyonu amuda kalkma pozisyonu ile aynıdır.
Burada yapmanız gereken kolları ileriye doğru iterek, esnek bir şekilde kendinizi çevirmek olmalıdır.
Omuzlarımıza da iş düşüyor; omuzları olabildiğince dik tutmamız gerekiyor.

Köprü hareketi:

iyi ısınma yapılır,Vücudumuz epey esnek ise bu hareketi çok rahat yapabilirsiniz.
Kol kaslarımıza bu harekette ihtiyacımız var.
Dirsekler büker  kafamız yere yakın olur; boynumuzu kırabiliriz.
Tüm bu hareketleri yapmadan önce ufak ısınma hareketleri yaparsanız sizin faydanıza olur arkadaşlar.


Jimnastik Sporunun Faydaları

Minimum 3 yaşında (Jimnastik sporu için) başlayabilir. Yalnız bu başlangıç yaşı, çocuğun komut almasına, ailenin yetiştirme tarzına, karakter özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Hem kız hem de erkek çocuklara hitap eden fiziki ve ruhsal gelişimi sağlayan özellikle başlama yaşı 3 yaş olduğu için tüm sporların öncesinde yer alabilen, tüm çocuklara yönelik olimpik bir branştır. Jimnastik kursu çocuklar üzerinde fiziki gelişimi sağlarken aynı zamanda da estetik bir görüntüye sahip olmalarını, boylarına göre kilo ve vücut kas kitlelerini dengelemelerini sağlamaktadır. Jimnastik branşı tüm spor branşlarının temelini oluşturur. bu temel eğitimi almış olan çocuklar ileride branş değişikliği yaptıklarında dahi, herhangi bir bireysel veya takım sporuna bir adım önde başlayacaklardır.

Kısacası Kadıköy jimnastik Kursu, denge, kuvvet, çabukluk, esneklik, el-göz / sinir-kas koordinasyonu ile birlikte çocuğa, kontrol ve bedenini bilinçli bir şekilde kullanabilme yeteneği kazandırmaktadır.

WordPress Image Gallery Plugin

 

Artistik Jimnastik

AQUA Kadıköy jimnastik Kursu,  Bu branşta her ülke kendi yarışma kurallarını belirlemektedir. Genel jimnastik, müzik eşliğinde serbest spor giysileri ve taşınabilir her türlü aracın kullanılabileceği, içerisinde dans, çeşitli jimnastik hareketleri olan, hatta belli bir temayı işleyen ve estetik görünümü ağır basan bir grup jimnastiğidir. Gruplar yalnız bay, yalnız bayan olabileceği gibi, karma da olabilir. Her alette serbest ve zorunlu hareketler vardır. Zorunlu hareketler önceden belirlenmiş hareketlerdir. Serbest hareketler, jimnastikçilerin kendilerinin düzenledikleri hareketlerdir ve yarışmacıların en başarılı yönlerini gösterebilmek amacını taşırlar.Sanatsal ya da sanat cimnastiği anlamına gelir.Erkekler 6 alette yarışır.  Kadıköy jimnastik Kursutemel jimnastik yaptırarak çocukları ileri seviyeye hazırlar.

ERKEKLER : Erkekler 6 alette yarışırlar.

 

Yer hareketleri

Kadıköy jimnastik Kursu, Halı ya da özel plastik bir madde ile kaplanmış 12 x12 m’lik bir alanda yapılır. Hareket serisi en az 50, enç çok 70 sn’dir. Hareketler bütün zemine yayılmak zorundadır ve uyum içinde olmalıdır.

Atlama Beygiri

Kadıköy jimnastik Kursu,  1,36 m yükseklikte, 1,60 m uzunlukta bir alettir. Atlayışta yükseliş sağlamak amacıyla sıçrama tahtası kullanılır.Koşu pistinin boyu 20 m’yi geçmez.Erkekler Uzun beygirden, Bayanlar Yan beygirden atlar.

Kulplu Beygir

Kadıköy jimnastik Kursu, Atlama beygirine benzer. Ancak bunun üzerinde iki kulp vardır. Kulplar 41-44 cm mesafededir. Kulpların üstünün yerden yüksekliği 1.22 m’dir.

Halka

Yukarıdan sarkan tellere asılı yerden 2.55 m yükseklikte ve 13 cm çapında serbestçe sallanan iki halkadan oluşur. Kadıköy jimnastik Kursu,  Jimnastikte en fazla kuvvet gerektiren branştır.

Barfiks

Kadıköy jimnastik Kursu, Çelikten yapılmış, yerden 2.55 m yükseklikte direkler üzerinde yerleştirilmiş, 2.40 m uzunluğunda bir bardan oluşur.ama zor bir oyundur.

KADINLAR: Bayanlar 4 alette yarışırlar.

 

Atlama beygiri
Kadıköy jimnastik KursuYerden yüksekliği 1.10 m’dir. Erkeklerin aksine yan olarak kullanılır. Yarışma 1 A Zorunlu Seridir ve bir atlayış yapılır. Yarışma 1 B Serbest seridir ve iki atlayış yapılır.

Asimetrik Paralel
Kadıköy jimnastik Kursu,  2.40 m uzunlukta birbirine paralel barlardan oluşur.Bunlardan alt bar 155-160 cm,üst bar 225-235 cm,bar açıklığı ise 90-140cm arasındadır.Paralel serisi,en az 10 değer bölümü,en az üç bar değişikliği,en az bir yön değişikliği içerir.

Denge
Yerden yüksekliği 1.10 m, uzunluğu 5 m genişliği 10 cm’dir. Seri süresi 1.10’dan az, 1.30 sn’den fazla olamaz.

Yer Hareketleri
12 x12 m’lik yer minderinde yapılır. Seri süresi 1.10’dan az 1.25 den fazla olamaz.

WordPress Image Gallery Plugin

 

 

Ritmik Cimnastik

Kadıköy jimnastik Kursu, Ritmik cimnastik sanatın çeşitli tekniklerle buluştuğu estetik ve zerafetin ön planda olduğu bir spor dalıdır. Görsel beğeniye hitap eden ritmik cimnastiğin tarihsel gelişim sürecine baktığımızda,sanatın birçok dalının etkisi altında kaldığı görülmektedir. Başlıca yararlandığı alan dans sanatı olmuştur. Özellikle klasik ve modern bale, milli danslar, folklor, ritmik cimnastiğin etkisi altında kaldığı başlıca branşlardır.

Ritmik cimnastikde kullanılan aletler olimpik sıraya uygun olarak: ip, çember, top, labut,kurdeledir. Ritmik cimnastikte yarışmalar, dünya genelinde ferdi ve grup şampiyonları olmak üzere iki şekilde düzenlenmektedir. Ritmik cimnastikte en önemli kısım vücut hareketleri ve alet kullanımıdır.

ip

Dinamiklik isteyen bir alet olup;atlamalar, sekizler, çevirmeler, rotasyon hareketleri, küçük ve büyük atış çeşitleri yapılır.

ÇEMBER

Daha fazla esneklik ve teknik beceri gerektiren bir jimnastik aleti olup çevirmeler, vücutta ve yerde çeşit yuvarlamalar, rotasyonlu hareketler ve atışlar yapılır. | Kadiköy Jimnastik Kursu

TOP

Kadıköy jimnastik Kursu,Vücudun üzerinde yuvarlanması, sektirilme yumuşak ve dişiliği ön plana çıkaran hareketlerin birleşmesi ile zerafet ortaya çıkar. | Kadiköy Jimnastik Kursu

LABUT

Kadıköy jimnastik Kursu,iki parça halinde bir jimnastik aleti olup devamlı hareket halindedirler. Küçük, orta, büyük daireler, değirmenler, vuruşlar, çeşitli asimetrik hareketler, tek ve çift labut atış teknikleri vardır. | Kadiköy Jimnastik Kursu

KURDELE

Kadıköy jimnastik Kursu,  Akıcı teknik hareketler ve vücut elementleri birbiriyle mükemmel bir uyum içinde olup kullanımı için daha fazla güç ve koordinasyon gerekir. Bu alete ait teknikler arasında: spiraller, zikzaklar, daireler, yüksek atışlar, bumeranglar sayılabilir. | Kadiköy Jimnastik Kursu

 

AQUA KAMP Jimnastik Okulu Adres Bilgileri:

Burhan Felek Ritmik Jimnastik Antrenman Salonu:
Alaattin Yavaşça Sokak No:10  D:1 P.k:34662 Üsküdar – Altunizade / İSTANBUL