Jimnastik kursu

Aqua Jimnastik Logo

Tekvando Kursu 

Kulüp Tescil No: Tekvando Kursu Gençlik Spor Genel Müdürlüğüne bağlı 34/02044 Tescil numaralı Resmi kuruluştur.

 

Hafta Sonu Tekvando Kursu Programı

Çalışma Yeri Zeynep Kamil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ZEYNEP KAMİL – ÜSKÜDAR / İSTANBUL 
Çalışma Günleri Cumartesi  –  Pazar
Çalışma Saatleri 14:00 – 15:00    KONTENJANLARIMIZ DOLMUŞTUR!

15:00 – 16:00    KONTENJANLARIMIZ DOLMUŞTUR!

Yaş grubu 07 – 14 Yaş
Ücret 1 Aylık: 900 TL    /      10 ay Sezonluk : 8000 TL

NOT:  Tekvando Kursu Grupları 8 – 10 Kişiliktir  / Her Ders 1 saat sürmektedir.

 

Özel Tekvando Dersi

Çalışma Yeri Zeynep Kamil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ZEYNEP KAMİL –  ÜSKÜDAR/İSTANBUL
Çalışma Günleri & Saatleri Tekvando Antrenörümüz ile karşılıklı konuşularak gün ve saatler ayarlanmaktadır.
Yaş grubu  Yetişkin / Çocuk
 8 derslik paket Ücreti   7200 TL

NOT:  Özel Tekvando Dersleri bire bir Antrenör ile yapılmaktadır. Her dersler “1” saat sürmektedir.

Tekvando Kursu | Aqua Kamp
Tekvando Kursu | Aqua Kamp

                                                                      

AQUA TEKVANDO KURSU

1994 Yılında kurulduğu günden günümüze kadar Tekvando sporuna birçok  Milli  sporcular yetiştirmiştir. Türkiye de yapılan Tekvando müsabakalarına katılmaktadır. Aquakamp  yıllardır Spora ve Sporcuya verdiği önemle hizmetinizdedir. Yetişkin ve Çocuklara özel yada grup dersleriyle, stüdyo derslerimizle aradığınız her şeyi Aqua Spor Kulübünde bulabilirsiniz.

TEKVANDO KURSU NEREDE?

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından denetlenen Tekvando Salonu ve Aqua Kamp Tekvando Kursu  çocuk guruplarına yönelik eğitim vermektedir. Aqua Kamp Tekvando Kursu Üsküdar –  Zeynep Kamil de Burhan Felek Spor tesisleri karşısında bulunan Zeynep Kamil Anadolu Sağlık Meslek Lisesi kapalı spor salonunda hizmet vermektedir.

Eğer bir Tekvando kursuna gitmek isterseniz, hijyen, malzeme yeterliliği, kurumun kalitesi ve Sportif yeterliliği gibi pek çok noktaya dikkat etmelisiniz. Doğru eğitim almış kişi en hızlı metotlarla öğrenme olanağına daima sahiptir. Kurs fiyatları Aylık ve Sezonluk seçenekler olarak değişiklik göstermektedir. Kurs ücretleri yapılan İl ve İlçelere göre farklılık gösterebilir.

Tekvando Okulu Adres Bilgileri:

Arakiyeci Cafer Mah, Nuhkuyusu Cad. No:41, 34672 Zeynepkamil –  Üsküdar / İstanbul


Antrenör ve Eğitmenler;

Akuakamp Tekvando kursunda, Antrenör ve Eğitmenlerimiz Spor Akademisi mevzunu yada kendi konusunda ihtisas yapmış Tekvando milli takımında uzun yıllar Ülkemizi başarı ile temsil etmiş, Milli Takım seviyesinde hocalardan oluşmaktadır. Antrenörlerimiz Pedagojik Formasyon sertifikası (Çocuk Psikolojisi ) sahibidirler.

Tekvando Grupları;

Çocuklarımız yaş gurubu ve seviyelerine göre  maksimum 8 – 10 kişilik gruplara ayrılarak, Antrenörler eşliğinde çalışmalarını yaparlar. Tekvando kursu çalışmaları her ders 1 saat olarak düzenlenir.

Aquakamp Tekvando çalışmalarımız aylık katılım şeklindedir.  Tekvando Eğitimi sonunda katılımcılarımız temel hareketlere ek olarak bedensel ve fiziksel ruh gelişimini de sağlayarak öğrendikçe gelişen, geliştikçe öğrenme isteği artan ve sabırlı bir öğrenme süreci gerektiren muhteşem bir savunma sanatını da öğrenmiş olacaklardır. Tekvando kişiyi beden, ruh ve zihin bütünlüğü içinde ele alan ve bu kavramlar yönüyle insanı adeta mükemmelliğe ulaştırmaya çalışan bir yaşam biçimidir. Tekvando Kurslarına katılarak aynı zamanda branşlaşma eğitimi de alacak olan Kursiyerlerimiz yarışmalara Aqua Spor kulübü adına lisans alarakda katılabilirler.

Tekvando Kursu | Aqua Kamp
Tekvando Kursu | Aqua Kamp

Tekvando Nedir ?

Mantığın dövüş sanatı olarak ifade edebileceğimiz Tekvando (Taekwondo) kelime olarak el ve ayakla yapılan vuruşların felsefesi anlamına gelir. Daha anlaşılabilir bir ifade ile şöyle açıklayabiliriz. Tae =Ayak vuruşları,
Kwon = el vuruşları  ve  Do = dövüş sanatının uygulaması sırasında izlenilecek yolun ve dövüşün felsefesi değerlerinin genel adıdır. Taekwondo Türkçe de Tekvando olarak yazılır ve okunur.

Tekvando, çıplak el ve ayakla yapılır. Kökeni Kore’ye dayanan Uzakdoğu savunma sanatı ve sporudur. Tekvandoda ustalık ve tecrübeyi belirtmek için, elbisenin üzerine bağlanan çeşitli renkte kuşaklar bulunur. Bu kuşaklar derecelerine göre; beyaz, sarı, yeşil, mavi, kırmızı ve siyah renklerdedir. Derecelendirmenin kolay olması için, iki kuşağın arasında bir de ara kuşak yer alır ve bu kuşak öncesi ve sonrasındaki kuşakların renkleriyle anılır. 4 ayda bir kuşak sınavı yapılır ve başarılı olanlar bir üst kuşağa geçerler. Siyah kuşak aralarında en üst dereceli olanıdır.

Taekwondo’nun başlıca özelliği çıplak el ve ayaklarla rakibe karşı geliştirilen savunma tekniklerini içeren bir müsabaka sporu olmasıdır. 20 yüzyılı aşkın bir zamandan beri Kore’de bağımsız olarak geliştirilmiş ve uluslararası çağdaş bir nitelik kazanmış olan savunma sporudur.

Tekvando Kursu | Aqua Kamp
Tekvando Kursu | Aqua Kamp

Tekvando Sporunun Faydaları;

Tekvando Kursuna minimum 7 yaşında (Tekvando sporu için) başlanabilir. Yalnız bu başlangıç yaşı, çocuğun komut almasına, ailenin yetiştirme tarzına, karakter özelliklerine göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Aquakamp Tekvando Okulu, hem kız hem de erkek çocuklara hitap eden fiziki ve ruhsal gelişimi sağlayan özellikle başlama yaşı 7 yaş olduğu için tüm sporların öncesinde yer alabilen, tüm çocuklara yönelik olimpik bir branştır. Tekvando Okulu Çocuklar üzerinde fiziki gelişimi sağlarken aynı zamanda da estetik bir görüntüye sahip olmalarını, boylarına göre kilo ve vücut kas kitlelerini dengelemelerini sağlamaktadır. Tekvando branşı tüm spor branşlarının temelini oluşturur. Jimnastik Okulu bu temel eğitimi almış olan çocuklar ileride branş değişikliği yaptıklarında dahi, herhangi bir bireysel veya takım sporuna bir adım önde başlayacaklardır.

Kısacası, Denge, Kuvvet, Çabukluk, Esneklik, El- Göz / Sinir- Kas koordinasyonu ile birlikte çocuğa, kontrol ve bedenini bilinçli bir şekilde kullanabilme yeteneği kazandırmaktadır.

Tekvando Kursu | Aqua Kamp
Tekvando Kursu | Aqua Kamp

Tekvando Müsabakası Nasıl Yapılır;

Tekvando Kursu müsabakaları, 2’şer dakikalık 3 devreden oluşmaktadır. Devre aralarında 1 dakika dinlenme molası verilir. Bu molada sporcular dinlenirken bir yandan da sıvı ihtiyaçlarını giderip hocalarından uyarı ve taktikleri alır. Maçlar, sporcuların birbirlerine ve hakemlere selamı ile başlar ve biter. 3 devrenin sonunda eşitlik varsa, üçüncü devrenin sona ermesinden sonra bir dakikalık dinlenme süresi verilir ve daha sonra altın vuruş denilen son vuruşların yapılacağı iki dakikalık dördüncü devre başlar veya ceza puanları değerlendirilerek maç sona erer.

Kural dışı hareketler yapan, kafa atan, yere düşen sporcuya vuran ya da komutlara aykırı hareket eden sporcu eksi puan alır. 3 eksi puan almış olan oyuncu hükmen yenik sayılır. Belden yukarı olması şartıyla vücuda ve kafaya tekme atmak serbesttir. Kafaya yapılan darbeler çok zor, riskli fakat daha etkilidir. Tekvando müsabakalarının belirli kuralları vardır. Bu kurallar; belden aşağı vurmak, kafaya ve yüze yumruk atmak, rakibin arkasına ya da sırtına vurmak, rakibi tutmak, itmek veya çekmek, çizginin dışına çıkmak, rakibe çelme takmak, kasıtlı olarak yere düşmek veya yaralıymış gibi davranmaktır.

Tekvando Kursu | Aqua Kamp
Tekvando Kursu | Aqua Kamp

Tekvando Teknikleri Nelerdir;

Tekvando da izin verilen teknikler sadece ayak ve yumruk tekniğidir.

Yumruk Tekniği: İşaret ve orta parmağın ön kısmını kullanarak, diğer parmaklar sıkıca kapalı olarak uygulanan tekniktir. Orijinal Kore tekniklerine göre yumruk sıkılı olarak vuruş yapılmalıdır. Bu nedenle, orta ve işaret parmağın önünü kullanarak vurma ile parmağın eklem yerleri açı, yörünge oluşturmayacak şekilde yapılan vuruş kabul edilmektedir. El ve kol tekniklerinden bazıları; Nervo-jurigi, Yop-jurigi, Digeut-jurigi’dir.

Ayak Tekniği: Bilek kemiğinin altındaki kısmı kullanarak yapılan tekniktir. Bilek kemiği altında ayakla yapılacak her vuruş geçerli sayılır. Bununla birlikte bilek kemiğinde yukarı ile yapılacak vuruşlara izin verilmemiştir. Tekvandoda kullanılan başlıca ayak teknikleri; Apcha-olligi, Yop-changi,  Neorvo-chagi, Dollvo-chagi olarak sayılabilir.

 

Tekvando Kursu | Aqua Kamp
Tekvando Kursu | Aqua Kamp

 


En iyi Tekvando Kursu seçmek için yapılması gerekenler nelerdir?

Tekvando yapısı gereği her sosyal sınıfa hitap eden bir spor branşıdır. Sportif faaliyetler, enerjinin fazlasını kullanmayı, dikkati tek bir noktaya yoğunlaştırmayı ve hormonların ve beyin hücrelerinin uyarılmasını sağlar. Bu nedenle Tekvando gerek çocuklarda gerek yetişkinlerde dikkat eksikliği sendromunun tedavisinde psikiyatri uzmanları tarafından da tavsiye edilir. Tekvando bu özellikleri nedeniyle bu sendromun tedavisinde tercih edilen sportif branşlardan biridir. Gerek fiziksel gelişime ve ruhi motivasyona olan etkisi gerekse grup çalışması nedeniyle gurup terapisinde kullanılması diğer spor dallarına göre bir avantaj olarak ortaya çıkar.

Çocukların hem bedensel, hem zihinsel ve hem de sosyal açıdan doğru bir şekilde gelişim göstermesinde seçtiğiniz branşın rolü yüksektir. Çocukların İskelet, Kemik ve Kas gelişimi başta olmak üzere bir çok konuda gelişim için Tekvando Kursuna katılmasını öneririz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fazla hayalci ve gerçekçi olmadığımız konularda Tekvando Kursuna , neden yanıldığımızı anlayabiliriz. Özellikle ilişkilerimizde daha dikkatli olmalıyız. Kimi zaman bilerek ya da bilmeyerek iyi niyetli gibi gözüken bir hareketin  Tekvando kurbanı olabiliriz. Aynı zamanda otoriteler ve yöneticilerle ilgili görüşmelerimizde de yanlışlıklar ve hayal kırıklıkları söz konusu Tekvando dersi.