KELEBEK YÜZME TEKNİĞİ

 

Kelebek Yüzme

Kelebek Yüzme

 

 

Yüzme kursu; Kelebek, yüzme stilleri içerisinde en zor olanıdır. Kollar suya parelel olarak ileri atılır,ayaklar sanki birleşik olarak çift olur ve suya vuruş yapar. Kelebek sitilde hareketin merkezi beldir, bel bu stilde diğerlerinde olmadığı kadar önemlidir.Kelebekte aynı anda ayaklar suya vuruş yapması dolfin hareketi yaparak bel ayak vuruşunu tamamlar. Kelebek te de nefes alma başın yukarıya kaldırılması ile gerçekleşir ve suya girdiğinde nefes verilir. Bazen yüzücüler nefes almak için başlarını yana çevirip,nefesi yandan almayı tercih eder. Ayak vuruşu, Hareket kalça ekleminden yapılır. Dizlerin bükülmesi ile birlikte, üst bacak suya iner ve ayak parmak uçları suya vuruşu tamamlar. Suda ilerlemenin gerçekleşmesi için, alt bacak bir “kırbaç” hareketi yapmalıdır. Kolların hareketi üç evreden oluşur.

KOLUN EVRELERi

1. Evre, Kolun suya girişi ve suyun tutulması, eller dışa doğru yay çizerek yapar.

2. evre Kolun suyu çekme evresinde ise, kollar hafif yana açılır ve hafif dirsekten kırılarak yaparak, suyu çekmeye başlar.

3. Kolun suyu itme evresinde, kollar suyu bacaklara doğru iter ve vücudun yanına yaklaşıncaya kadar devam ederek bitirilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir