Jimnastik kursu

Aqua Jimnastik Logo

Ritmik Jimnastik

Kulüp Tescil No: Ritmik Jimnastik Kursu Gençlik Spor Genel Müdürlüğüne bağlı 34/02044 Tescil numaralı Resmi kuruluştur.

 

Ritmik Jimnastik Kursu Programı

Çalışma Yeri Zeynep Kamil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ZEYNEP KAMİL – ÜSKÜDAR / İSTANBUL 
Çalışma Günleri Cumartesi  –  Pazar
Çalışma Saatleri 15:30 – 16:30  
Yaş grubu 04 – 10 Yaş
Ücret 1 Aylık: 400 TL

NOT:  Ritmik Jimnastik Kursu Gurupları 8 – 10 Kişiliktir  / Her Ders 1 saat sürmektedir.

 

                                                                         JİMNASTİK VİDEOSU İZLE

AQUA RİTMİK JİMNASTİK KURSU

1994 Yılında, Kurulduğu günden günümüze kadar Jimnastik sporuna birçok  Milli  sporcular yetiştirmiştir. Türkiye de yapılan Artistik Jimnastik, Trambolin Jimnastik , Sportif Aerobik ve Ritmik Jimnastik branşlarında faaliyet gösterip yarışmalara katılıyor. Aquakamp  yıllardır Spora ve Sporcuya verdiği önemle hizmetinizdedir. Yetişkin Jimnastik, Pilates ve Çocuklara özel yada grup dersleriyle, stüdyo derslerimizle aradığınız her şeyi Aqua Spor Kulübünde bulabilirsiniz.

Ritmik Hareketler

Ritmik Hareketler

JİMNASTİK KURSU NEREDE? NASIL ULAŞIRIM?

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından denetlenen Ritmik Jimnastik Salonu ve Aquakamp çocuk guruplarına yönelik eğitim vermektedir.  Üsküdar –  Zeynep Kamil de Burhan Felek Spor tesisleri karşısında bulunan Sağlık Meslek Anadolu Lisesi kapalı spor salonunda hizmet vermektedir.

Üsküdar Burhan Felek Spor Kompleksi içinde bulunan Ritmik Jimnastik Kubbe Salonu ve Bir adet Ritmik Jimnastik Kursunun Yapıldığı Salonda çalışmalarını yapmaktadır. Her iki Jimnastik Salonunun da İşletmesi Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne aittir.


ULAŞIM

Ritmik Jimnastik Salonuna her semt’en rahatlıkla ulaşabilirsiniz başta ; Acıbadem, Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Çekmeköy, Ataşehir, Koşuyolu, Zeynepkamil, Göztepe‘den otobüs yada dolmuş ile tek vesaitle gelebilirsiniz.  Kendi aracınız ile geldiğinizde okulun oto parkını ücretsiz kullanabilirsiniz.


Ritmik jimnastik Okulu Adres Bilgileri:

Arakiyeci Cafer Mah, Nuhkuyusu Cad. No:41, 34672 Zeynepkamil –  Üsküdar / İstanbul


Eğitmenler

Eğitmenlerimiz spor akademisi mevzunu yada kendi konusunda ihtisas yapmış Ritmik jimnastik milli takımında bizleri uzun yıllar temsil etmiş ve milli takım hocalarından oluşmaktadır. Antrenörlerimiz Pedagojik Formasyon konusunda (Çocuk Psikolojisi ) Eğitimi almışlardır.


Ritmik jimnastik Grupları

Çocuklarımız yaş gurubu ve seviyelerine göre  maksimum 8 – 10 kişilik gruplara ayrılarak, Antrenörler eşliğinde çalışmalarını yaparlar. Cimnastik kursu çalışmaları her ders 1 saat olarak düzenlenir.

Ritmik Jimnastik çalışmalarımız aylık katılım şeklindedir. Eğitim sonunda sporcular temel hareketler olan ; Öne Taklalar, Geriye Taklalar, Amutlar, Çember, Kipeler gibi temel hareketleri öğrenmiş olurlar. Temel hareketler öğretilir. İleri seviye jimnastik için branşlaşma eğitimi alan sporcular, yarışmalara Aqua Spor kulübü adına lisans alarak katılabilir.

 

Ritmik Jimnastik

Ritmik cimnastik sanatın çeşitli tekniklerle buluştuğu estetik ve zerafetin ön planda olduğu bir spor dalıdır. Görsel beğeniye hitap eden Ritmik Jimnastik tarihsel gelişim sürecine baktığımızda, Sanatın birçok dalının etkisi altında kaldığı görülmektedir. Başlıca yararlandığı alan dans sanatı olmuştur. Özellikle klasik ve modern bale, milli danslar, folklor, ritmik cimnastik etkisi altında kaldığı başlıca branşlardır.

Ritmik Cimnastik kullanılan aletler olimpik sıraya uygun olarak: ip, çember, top, labut,kurdeledir. Ritmik Cimnastik yarışmalar, dünya genelinde ferdi ve grup şampiyonları olmak üzere iki şekilde düzenlenmektedir. Ritmik  en önemli kısım vücut hareketleri ve alet kullanımıdır.

Ritmik Jimnastik Kursu

Ritmik Jimnastik Kursu

ip

Dinamiklik isteyen bir alet olup;atlamalar, sekizler, çevirmeler, rotasyon hareketleri, küçük ve büyük atış çeşitleri yapılır. Bu hareketlere çeşitli kombinasyonlar eklenebilir.

 

ÇEMBER

Daha fazla esneklik ve teknik beceri gerektiren bir jimnastik aleti olup çevirmeler, vücutta ve yerde çeşit yuvarlamalar, rotasyonlu hareketler ve atışlar yapılır. Çocukları en kolay öğreneceği hareketlerin   başında gelmekte ve  Jimnastik büyük zevkle yaptıkları ve hemen hemen   her küçük alanda yapmaya çalıştıkları bir yan perende dir.

TOP

Vücudun üzerinde yuvarlanması, sektir, yumuşak ve dişiliği ön plana çıkaran hareketlerin birleşmesi ile zerafet ortaya çıkar.

 

LABUT

İki parça halinde bir jimnastik aleti olup devamlı hareket halindedirler. Küçük, orta, büyük daireler, değirmenler, vuruşlar, çeşitli asimetrik hareketler, tek ve çift labut atış teknikleri vardır.

 

KURDELE

Akıcı teknik hareketler ve vücut elementleri birbiriyle mükemmel bir uyum içinde olup kullanımı için daha fazla güç ve koordinasyon gerekir. Bu alete ait teknikler arasında: spiraller, zikzaklar, daireler, yüksek atışlar, bumeranglar sayılabilir.


Ritmik jimnastik kursu katılımı seçmeler sonrasında yapılmaktadır. Ritmik jimnastik müzik ile beraber yapılarak seyirciye muhteşem görsel şov yapmaktadır.  Son 2 yıl içerisinde çocuklar özellikle ritmik jimnastik eğitimine katılmaktadır. Bir çok dans ve yardımcı malzeme ritmik jimnastik sunumunu oldukça zevkli hale getirir.